top of page

Dlaczego mops miał większą władzę niż Napoleon?

Zaktualizowano: 27 paź 2022

Ukochana Napoleona, Józefina posiadała małego mopsa o imieniu Fortune. Zwierzę bynajmniej nie odznaczało się typową dla tej rasy łagodnością. Ponieważ Fortune spędzał większość czasu w komnatach Józefiny, stał się wyjątkowo zaborczy i wrogo nastawiony wobec mężczyzn, których uważał za swoich rywali. Napoleon tak wspominał noc swojego ślubu z wybranką w 1796 r., relacjonując swojemu przyjacielowi, francuskiemu dramaturgowi Antoine-Vincent Arnault: „Widzisz tego dżentelmena? To mój rywal. Kiedy się z nią ożeniłem, był w posiadaniu łóżka pani. Chciałem go usunąć, ale było to zupełnie bezcelowe. Powiedziano mi, że albo muszę spać gdzie indziej, albo zgodzić się na dzielenie łóżka. To bardzo mnie zirytowało, ale musiałem podjąć decyzję. Ustąpiłem. Ulubieniec był mniej przychylny..."
Gdy Józefina udała się za Napoleonem do Mediolanu, oczywiście zabrała ze sobą Fortune. Nieszczęsny zadziorny pupil niestety zakończył tam życie, prowokując bójkę z mastifem, którego właścicielem był kucharz Napoleona. Zrozpaczona stratą Józefina na otarcie łez wkrótce dostała kolejnego mopsa od swojego kochanka, porucznika Hippolyte’a Charlesa. Sytuacja się powtórzyła - Napoleon powtórnie zmuszony był dzielić swoją sypialnię z rozpieszczonym przez swoją panią ulubieńcem. Jakże znamiennym jest fakt, że rządzący Cesarstwem Francuskim, wybitny dowódca wojskowy Napoleon Bonaparte – w swojej sypialni ustępował pola … małemu zwierzakowi. Obrazuje to, jak znamienną rolę odgrywały psy na ówczesnych monarszych dworach. Ich pozycja w sercach swoich właścicieli była nie do podważenia.
Ostatnie lata swojego życia Napoleon spędził na przymusowym wygnaniu na wyspie Świętej Heleny. Podobno dzielił swoje dni z czarno - białym psem nieznanej rasy o imieniu "Sambo". Przekazy podają, że psu odcięto uszy w tzw. chińskim stylu, upodabniając jego głowę do… foki. Napoleon wydawał się bardzo zżyty ze swoim towarzyszem. Napisał kiedyś: „Jeśli nie lubisz psów, nie lubisz wierności; nie lubisz tych, którzy są do ciebie przywiązani; dlatego nie jesteś wierny”…67 wyświetleń0 komentarzy

댓글


bottom of page