top of page

Karma mokra. Co warto o niej wiedzieć?

Zaktualizowano: 10 lip 2023

Karma mokra charakteryzuje się wysoką zawartością wody, która powinna wahać się na

poziomie 70-83%. Zawartość kalorii w karmie mokrej jest zdecydowanie niższa niż w przypadku karmy

suchej, co istotnie przekłada się na wielkość dziennej dawki pokarmowej, która w przypadku karmy

mokrej będzie większa. Pamiętajmy, że nasze psy z natury są drapieżnikami i zwierzętami

mięsożernymi, dlatego względu na swoją strukturę karmy mokre w postaci pasztetów czy kawałków

mięsa w sosie, przypominają naturalny pokarm naszych pupili. Z powyższego powodu to właśnie

karmy mokre niejednokrotnie są chętniej jedzonym przez psy pokarmem.Karmy mokre bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku psów z wrażliwym układem

pokarmowym ze względu na strukturę ułatwiającą procesy trawienne. Wysoka wilgotność posiłku

wpływa korzystnie na wypróżnianie. Ze względu na swoją strukturę pokarmy wilgotne mogą

przyczynić się do powstawania kamienia nazębnego. Wynika to z tego, że ilość pozostałości pokarmu

suchego w przestrzeniach międzyzębowych jest mniejsza niż w przypadku karm mokrych. Nie

zapominajmy jednak, że niezależnie od rodzaju podawanego pokarmu NAJWAŻNIEJSZYM czynnikiem

profilaktycznym jest dbanie o higienę jamy ustnej naszego psa!


Sposób podania posiłku

W przypadku przechowywania otwartej karmy w lodówce przed podaniem pupilowi, należy ją ogrzać do temperatury pokojowej, co korzystnie wpłynie nie tylko na procesy trawienne, ale również na smakowitość posiłku. Karmy suchej i mokrej nie powinno podawać się w tym samym posiłku. Powodem dla którego nie jest wskazany taki system żywienia jest różnica pH obu tych pokarmów, jak i czas potrzebny do ich strawienia.

U pupili spożywających w większości karmy mokre zmniejsza się częstotliwość pobierania wody. W takim przypadku woda do organizmu dostarczana jest wraz z pokarmem, dlatego po rozpoczęciu podawania pokarmu mokrego zmniejszenie chęci pieska do picia jest całkowicie normalne.


Mity o karmie mokrej

„Opakowanie karmy mokrej w postaci aluminiowej puszki jest szkodliwe.” Musimy pamiętać, że każda puszka aluminiowa od wewnętrznej strony pokryta jest tzw. werniksem. Stanowi on warstwę ochronną pomiędzy zawartością puszki, a jej opakowaniem zewnętrznym.


„Karmy mokrej nie można zamrozić.” Gdy chcemy przechować dłużej pokarm mokry, bardzo dobrym sposobem jest jego podzielenie na porcję i zamrożenie. W takim przypadku trzeba pamiętać o dwóch istotnych rzeczach: pokarm, który chcemy zamrozić musi być świeży, a po jego rozmrożeniu musi zostać podany pupilowi i nie powinien być ponownie mrożony.


„Karmy mokrej nie można podgrzewać w mikrofali.” Nie ma udowodnionego negatywnego skutku poddawania pokarmu zwierzęciu po wcześniejszym podgrzaniu w kuchence mikrofalowej. Należy jednak pamiętać, że często zdarza się, że górne warstwy karmy w misce podgrzewane są do wyższej temperatury niż pozostała zawartość pokarmu. Przed podaniem posiłku psu, konieczne jest sprawdzenie jego temperatury, aby uniknąć poparzenia naszego pupila.


“Karma mokra nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników żywieniowych naszemu psu”. Karma karmie nie jest równa, musimy o tym pamiętać. Najważniejsze jest czytanie składów karm zarówno suchych jak i mokrych. Pozwoli nam to prowadzić świadomą i zdrową dietę naszego czworonoga.


Musimy mieć świadomość, że nie wszystkie karmy mokre, nawet dobrej jakości, zawierają szeroki zbiór dodatków żywieniowych. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na podawanie dobrej jakości karmy mokrej, jednak o uboższym składzie dodatków funkcjonalnych, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie łączonego systemu żywienia opartego na podawaniu karmy mokrej w ramach porannego posiłku, a karmy suchej w ramach wieczornego. Warto również wspomnieć, że istnieje możliwość uzupełnienia składu karmy mokrej, poprzez dodanie np. kwasów omega-3 i omega-6 w postaci oleju z łososia. Zachęcamy, aby każdy zabieg żywieniowy konsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie prawidłowego zbilansowania dawki pokarmowej.134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page