top of page

Jak uniknąć kłopotów podczas wakacji z psem?

Decydując się na wakacyjny wyjazd często nie wyobrażamy sobie podróży bez swojego pupila. Ukochane zwierzęta dla wielu z nas są jak członkowie rodziny. Taką wspólną podróż należy jednak dobrze zaplanować, aby uniknąć kłopotów i niepotrzebnego stresu. Marka karm dla zwierząt 77 Petfood przypomina najważniejsze wskazówki dotyczące podróży ze zwierzętami, aby czuły się one otoczone opieką prawdziwie po królewsku!Paszport dla psa i identyfikacja

Jeśli planujemy wakacje za granicą – jedną z najważniejszych kwestii będzie wyrobienie pupilowi paszportu. To umożliwi komfortowe podróżowanie po krajach Europy, Azji czy też Ameryki. Paszport wymagany jest dla psów, kotów i fretek. Dokument ten wystawi uprawniony lekarz weterynarii.

Aby nasz czworonożny przyjaciel mógł otrzymać paszport – musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie (odporność zwierzę nabywa po 21 dniach od daty zaszczepienia) oraz podskórny transponder (czip), umożliwiający jego identyfikację. W paszporcie lekarz weterynarii wpisuje dane właściciela oraz pupila – imię, płeć, wiek, umaszczenie i znaki szczególne. Przed wyjazdem warto dodatkowo sprawdzić prawo obowiązujące w danym kraju, gdyż niektóre rejony wymagają także świeżego odrobaczenia psa czy kota.


Jeśli podróżujemy po Polsce i zwierzę nie ma czipa – i tak warto zadbać o jego łatwą identyfikację na wypadek, gdyby się zgubiło. Obroża psa powinna posiadać identyfikator z imieniem zwierzaka, nazwiskiem i numerem telefonu właściciela, a także potwierdzeniem szczepienia przeciwko wściekliźnie.


Zdrowie i bezpieczeństwo

Oprócz wyrobienia zwierzęciu paszportu – lekarz weterynarii powinien także sprawdzić, czy u psa nie ma zdrowotnych przeciwskazań do podróżowania. Linie lotnicze wymagają zaświadczenia o stanie zdrowia. Zwierzę musi mieć aktualne szczepienia.


Przewożenie zwierząt

Podczas podróży autem małe i średnie psy oraz koty można przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa lub przewozić w przeznaczonym do tego celu transporterze, umieszczonym na tylnym siedzeniu. Klatkę należy właściwie zabezpieczyć, aby nie przesunęła się w razie gwałtownego hamowania. Stawianie jej między siedzeniami nie jest dobrym pomysłem – może zostać zgnieciona w razie wypadku! Transporter powinien być wykonany z mocnego, trwałego materiału i mieć odpowiednie wymiary: być na tyle obszerny, aby umożliwić psu swobodną zmianę pozycji, ale nie za duży – by uniknąć bezwładnego przemieszczania się zwierzaka np. podczas zmiany kierunku jazdy. Większe psy przewozi się w odpowiedniej klatce w bagażniku, w którym przestrzeń kufra jest połączona z kabiną. Takie warunki spełniają samochody typu kombi, van czy SUV. Zwierzę musi mieć dostęp do świeżego powietrza, dlatego należy zadbać o właściwą wentylację w pojeździe. Do klatki można włożyć wygodną matę i ulubioną zabawkę psa.


Przed dłuższą podróżą warto przyzwyczaić psa do samochodu, wybierając się na krótkie przejażdżki. Zwierzak powinien podróżować z pustym żołądkiem – zmniejsza to ryzyko nudności i wymiotów. Należy mu za to zapewnić przerwy w trasie i dostęp do wody, przy czym warto kupić składane miski, które świetnie sprawdzają się podczas takich postojów.

Złym pomysłem jest pozwalanie psu na wystawianie głowy przez okno podczas jazdy – może to prowadzić do obrażeń oczu. Równie fatalne w skutkach może okazać się zostawianie pupila w zamkniętym aucie, zwłaszcza latem.


Linie lotnicze pozwalają na przewożenie zwierzęcia w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. Na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie koty i małe psy. Większe zwierzęta umieszczane są w specjalnej klatce w luku bagażowym. Podczas każdego lotu istnieją ograniczenia dotyczące liczby czworonogów na pokładzie, dlatego warto zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, bo działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.


Hotele przyjazne zwierzętom

Zanim dokonamy rezerwacji upatrzonego hotelu – należy upewnić się, że zezwoli on na pobyt naszego ulubieńca. Wiele obiektów przyjaznych zwierzętom ma ograniczenia dotyczące rozmiaru lub rasy. Warto też zorientować się, czy hotel wymaga dodatkowych opłat za psa czy kota (za dobę lub stawka ryczałtowa), czy są ograniczenia co do pięter albo czy można zostawić pupila samego w pokoju.

A gdy już zakwaterujemy się z naszym ulubieńcem – dbajmy nie tylko o jego komfort, ale także innych hotelowych gości. Jeśli na co dzień pies ma tendencję do szczekania na ludzi przechodzących pod domem – można poprosić o pokój na wyższym piętrze. Gdy zwierzę denerwuje się w windach – warto wybrać lokum na niższym poziomie i wchodzić po schodach. Kolejnym prostym, ale przydatnym rozwiązaniem jest włączanie telewizora przed wyjściem z pokoju, aby pies nie słyszał ludzi idących korytarzem i nie reagował nerwowo. Najlepiej jednak nie zostawiać pupila bez opieki. Zestresowane nieznanym terenem mogą szczekać lub niszczyć mienie.


Restauracje

Hotele chętnie wskazują listę pobliskich restauracji, które akceptują zwierzęta. Zwykle też część hotelowego baru lub restauracji pozwala na przebywanie czworonogów. Większość lokali posiadających ogródki nie ma nic przeciwko obecności psów, pod warunkiem, że są na smyczy. W razie deszczowej pogody dobrze jest mieć plan awaryjny, taki jak jedzenie na wynos.