top of page

Jak uniknąć kłopotów podczas wakacji z psem?

Decydując się na wakacyjny wyjazd często nie wyobrażamy sobie podróży bez swojego pupila. Ukochane zwierzęta dla wielu z nas są jak członkowie rodziny. Taką wspólną podróż należy jednak dobrze zaplanować, aby uniknąć kłopotów i niepotrzebnego stresu. Marka karm dla zwierząt 77 Petfood przypomina najważniejsze wskazówki dotyczące podróży ze zwierzętami, aby czuły się one otoczone opieką prawdziwie po królewsku!Paszport dla psa i identyfikacja

Jeśli planujemy wakacje za granicą – jedną z najważniejszych kwestii będzie wyrobienie pupilowi paszportu. To umożliwi komfortowe podróżowanie po krajach Europy, Azji czy też Ameryki. Paszport wymagany jest dla psów, kotów i fretek. Dokument ten wystawi uprawniony lekarz weterynarii.

Aby nasz czworonożny przyjaciel mógł otrzymać paszport – musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie (odporność zwierzę nabywa po 21 dniach od daty zaszczepienia) oraz podskórny transponder (czip), umożliwiający jego identyfikację. W paszporcie lekarz weterynarii wpisuje dane właściciela oraz pupila – imię, płeć, wiek, umaszczenie i znaki szczególne. Przed wyjazdem warto dodatkowo sprawdzić prawo obowiązujące w danym kraju, gdyż niektóre rejony wymagają także świeżego odrobaczenia psa czy kota.


Jeśli podróżujemy po Polsce i zwierzę nie ma czipa – i tak warto zadbać o jego łatwą identyfikację na wypadek, gdyby się zgubiło. Obroża psa powinna posiadać identyfikator z imieniem zwierzaka, nazwiskiem i numerem telefonu właściciela, a także potwierdzeniem szczepienia przeciwko wściekliźnie.


Zdrowie i bezpieczeństwo

Oprócz wyrobienia zwierzęciu paszportu – lekarz weterynarii powinien także sprawdzić, czy u psa nie ma zdrowotnych przeciwskazań do podróżowania. Linie lotnicze wymagają zaświadczenia o stanie zdrowia. Zwierzę musi mieć aktualne szczepienia.


Przewożenie zwierząt

Podczas podróży autem małe i średnie psy oraz koty można przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa lub przewozić w przeznaczonym do tego celu transporterze, umieszczonym na tylnym siedzeniu. Klatkę należy właściwie zabezpieczyć, aby nie przesunęła się w razie gwałtownego hamowania. Stawianie jej między siedzeniami nie jest dobrym pomysłem – może zostać zgnieciona w razie wypadku! Transporter powinien być wykonany z mocnego, trwałego materiału i mieć odpowiednie wymiary: być na tyle obszerny, aby umożliwić psu swobodną zmianę pozycji, ale nie za duży – by uniknąć bezwładnego przemieszczania się zwierzaka np. podczas zmiany kierunku jazdy. Większe psy przewozi się w odpowiedniej klatce w bagażniku, w którym przestrzeń kufra jest połączona z kabiną. Takie warunki spełniają samochody typu kombi, van czy SUV. Zwierzę musi mieć dostęp do świeżego powietrza, dlatego należy zadbać o właściwą wentylację w pojeździe. Do klatki można włożyć wygodną matę i ulubioną zabawkę psa.


Przed dłuższą podróżą warto przyzwyczaić psa do samochodu, wybierając się na krótkie przejażdżki. Zwierzak powinien podróżować z pustym żołądkiem – zmniejsza to ryzyko nudności i wymiotów. Należy mu za to zapewnić przerwy w trasie i dostęp do wody, przy czym warto kupić składane miski, które świetnie sprawdzają się podczas takich postojów.

Złym pomysłem jest pozwalanie psu na wystawianie głowy przez okno podczas jazdy – może to prowadzić do obrażeń oczu. Równie fatalne w skutkach może okazać się zostawianie pupila w zamkniętym aucie, zwłaszcza latem.


Linie lotnicze pozwalają na przewożenie zwierzęcia w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. Na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie koty i małe psy. Większe zwierzęta umieszczane są w specjalnej klatce w luku bagażowym. Podczas każdego lotu istnieją ograniczenia dotyczące liczby czworonogów na pokładzie, dlatego warto zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, bo działa tu zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.


Hotele przyjazne zwierzętom

Zanim dokonamy rezerwacji upatrzonego hotelu – należy upewnić się, że zezwoli on na pobyt naszego ulubieńca. Wiele obiektów przyjaznych zwierzętom ma ograniczenia dotyczące rozmiaru lub rasy. Warto też zorientować się, czy hotel wymaga dodatkowych opłat za psa czy kota (za dobę lub stawka ryczałtowa), czy są ograniczenia co do pięter albo czy można zostawić pupila samego w pokoju.

A gdy już zakwaterujemy się z naszym ulubieńcem – dbajmy nie tylko o jego komfort, ale także innych hotelowych gości. Jeśli na co dzień pies ma tendencję do szczekania na ludzi przechodzących pod domem – można poprosić o pokój na wyższym piętrze. Gdy zwierzę denerwuje się w windach – warto wybrać lokum na niższym poziomie i wchodzić po schodach. Kolejnym prostym, ale przydatnym rozwiązaniem jest włączanie telewizora przed wyjściem z pokoju, aby pies nie słyszał ludzi idących korytarzem i nie reagował nerwowo. Najlepiej jednak nie zostawiać pupila bez opieki. Zestresowane nieznanym terenem mogą szczekać lub niszczyć mienie.


Restauracje

Hotele chętnie wskazują listę pobliskich restauracji, które akceptują zwierzęta. Zwykle też część hotelowego baru lub restauracji pozwala na przebywanie czworonogów. Większość lokali posiadających ogródki nie ma nic przeciwko obecności psów, pod warunkiem, że są na smyczy. W razie deszczowej pogody dobrze jest mieć plan awaryjny, taki jak jedzenie na wynos.

Plaże

Polskie prawo nie zakazuje przebywania psów na plaży, jednak każda gmina ma prawo do uchwalania własnych przepisów w tym zakresie. W poszczególnych rejonach kraju obowiązują różne regulacje. Niektóre miejsca całkowicie zakazują wstępu zwierząt, w innych pies na plaży musi przebywać na smyczy i w kagańcu, a w jeszcze innych może swobodnie biegać i kąpać się. Część psich plaż otwarta jest przez cały rok, a niektóre tylko poza letnim lub wiosenno – letnim sezonem (np. w Sopocie plaże są zamknięte dla psów od 1 maja do 30 września). Na niektórych plażach istnieją też ograniczenia dobowe. Złamanie zakazu wprowadzania zwierzaków na plażę, który obowiązuje w wielu nadmorskich miejscowościach, skutkuje mandatem w wysokości nawet do 500 zł.


Chcąc korzystać z uroków plażowania z pupilem za granicą – warto dokładnie sprawdzić zasady, obowiązujące w danym państwie i wybrać te przyjazne zwierzętom. W niektórych krajach (np. chorwacka Crikvenica) istnieją plaże specjalnie wyznaczone dla psów i ich opiekunów. Miłą niespodzianką bywają budki z przekąskami dla czworonożnych ulubieńców.

Mimo niewątpliwej radości, jaką sprawimy naszym pupilom podczas zabawy na plaży – nie wolno narażać zwierząt na zbyt długie przebywanie na słońcu. Grozi to ich przegrzaniem i odwodnieniem. Należy zadbać, by miały dostęp do czystej wody i możliwość odpoczynku w cieniu, pod parasolem. Pies nie powinien pić wody morskiej z uwagi na jej wysokie zasolenie – może to skutkować biegunką. Gorący piasek z kolei może parzyć psie łapy. Dobrym pomysłem jest zabezpieczenie łap alantanem lub założenie specjalnych ochraniaczy w formie butów lub skarpetek (do kupienia w sklepach zoologicznych). Obowiązkowo należy mieć ze sobą łopatkę i woreczki na nieczystości, żeby posprzątać po swoim psie. Po powrocie z plaży dobrze jest wypłukać pod prysznicem sól i piasek z sierści zwierzaka.


O czym jeszcze warto pamiętać podczas wakacji z psem?

Skoro planujemy wspólne z czworonogiem eksplorowanie przyrody – na pewno warto zadbać o ochronę przeciw kleszczom. Na rynku dostępne są preparaty w formie kropli, tabletek lub specjalnych obroży. Dobrze jest zabrać ze sobą składaną miskę na wodę, dodatkową smycz, podróżne łóżeczko, podkładki do siusiania i ulubione zabawki. Zarówno podczas samej podróży, jak i w miejscu docelowym – warto także mieć ze sobą ulubione przekąski i przysmaki dla pupili.27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page