top of page

Jak przywitać szczeniaka w nowym domu

Pojawienie się szczeniaka w domu to radosne wydarzenie dla domowników. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie nowego członka rodziny wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także stresem zwierzaka. Na co zwrócić szczególną uwagę w pierwszych tygodniach wspólnego życia pod jednym dachem? Kluczowe jest zapewnienie podstawowych potrzeb pupilowi, zagwarantowanie mu bezpieczeństwa, a także pełnowartościowych posiłków od 77 Petfood, przeznaczonych specjalnie dla szczeniąt. Dobre początki z pewnością zaprocentują wspaniałymi wspólnymi latami.


Pierwsze dni szczeniaka w domu to radość i ekscytacja, ale jednocześnie niełatwy moment dla zwierzęcia. Musimy pamiętać, że dla pupila nowe otoczenie jest zupełnie nieznanym terenem. W tym czasie warto wykazać się cierpliwością: niech szczeniak poznaje nowy dom w swoim tempie i jak najmniej stresująco. Należy mu pozwolić, by swobodnie obwąchiwał i eksplorował nowe kąty – to jego sposób na zbieranie informacji o otoczeniu. Oswajanie zwierzaka, przytulanie i głaskanie jak najbardziej jest wskazane, ale… z umiarem. Zwłaszcza, gdy w domu mieszka wiele osób i każdy chce przywitać nowego członka rodziny – pamiętajmy, żeby zwierzę nie poczuło się przytłoczone. Nie fundujmy mu zbyt wielu bodźców naraz i na początku nie zapraszajmy gości.


Pierwsze dni – poczucie bezpieczeństwa czworonoga

Przed przywiezieniem pieska do domu zadbajmy o jego bezpieczeństwo: zabezpieczmy przewody elektryczne, ostre narzędzia, chemiczne preparaty, niestabilne przedmioty, toksyczne rośliny i inne ryzykowne elementy. Dywany na początku warto zwinąć, by przed nauką czystości szczeniak nie wykorzystywał ich do załatwienia swoich potrzeb. Od początku pupil musi mieć wyznaczone miejsce do spania i spożywania pokarmów. Pamiętajmy, żeby zawsze miał dostęp do świeżej wody. Jeśli chodzi o karmę - warto na początku stosować taką, jaką spożywał w poprzednim miejscu i stopniowo wprowadzać nową. Legowisko w miarę możliwości powinno być blisko właścicieli. Dobrze umieścić w nim kocyk lub zabawkę z poprzedniego domu, przesiąknięte znajomymi zapachami. Takie zabiegi zredukują stres zwierzaka związany z nową sytuacją. Czworonoga należy poddać niezbędnym szczepieniom; nie zapominajmy też skompletować domowej psiej apteczki. Warto także przypiąć do obroży pieska tzw. adresówkę z danymi właściciela lub zaczipować go na wypadek zaginięcia.


Psia wyprawka

Przed przywiezieniem szczeniaka do domu należy zaopatrzyć się nie tylko w karmę, legowisko i miski, ale także inne niezbędne artykuły: szczotkę do pielęgnacji sierści, szampon, nożyczki do pazurów, szczoteczkę do zębów, smycz, szelki, obrożę oraz maty do nauki czystości. Nie zapominajmy o zabawkach czy gryzakach przydatnych w okresie ząbkowania.


Nauka czystości

Nie zwlekajmy z wyprowadzaniem psa na spacery. Nawet w okresie kwarantanny zabierajmy go w bezpieczne miejsca. Na początek należy wychodzić z pupilem nawet co dwie godziny, by zaspokoił swoje potrzeby fizjologiczne. Wyprowadzanie psa to również niezbędna nauka socjalizacji, jednak początkowo pokazujmy mu najbliższe okolice i powoli przyzwyczajajmy do dalszych tras.


Nauka samodzielności

Szczeniak musi nauczyć się zostawać sam. Niezależności uczmy od samego początku. Pomogą w tym codzienne treningi. Początkowo zostawiajmy szczeniaka samego w pokoju na kwadrans, a po powrocie nie witajmy się zbyt entuzjastycznie – pupil musi uznawać takie sytuacje za zupełnie normalne. Systematycznie wydłużajmy czas, jaki nasz ulubieniec spędza w samotności. Na czas naszej nieobecności zagwarantujmy mu interaktywne zabawki, które zapewnią mu rozrywkę.


Wychowanie i nauka zasad

Od pierwszych wspólnych dni wyznaczajmy szczeniakowi granice, uczmy zasad i przydatnych umiejętności (jak komunikowanie potrzeby wyjścia na spacer). Reagujmy na nieodpowiednie zachowania – jak gryzienie mebli, ubrań czy naszych rąk. Nagradzajmy czworonoga za właściwe zachowania. Już 3-miesięczny szczeniak potrafi reagować na swoje imię i przyswajać proste komendy, typu: siad czy leżeć. Wychowujmy psa już od pierwszych wspólnych dni.41 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page