top of page

Alergie u zwierząt domowych. Jak pomóc swojemu pupilowi?Alergie i nietolerancje pokarmowe to coraz powszechniej występujący problem nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Alergizują różnorodne białka roślinne, a także dodatki do żywności. Objawy uczulenia potrafią być niezwykle uciążliwe dla czworonogów. Na szczęście możemy pomóc naszym pupilom, wybierając jakościowe i hipoalergiczne produkty 77 Petfood – z jednym rodzajem białka zwierzęcego.


Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na substancje, które powinny być neutralne. Wyróżniamy alergię kontaktową, wziewną, a także pokarmową. Naszych czworonożnych przyjaciół alergizują białka roślinne (soi, kukurydzy czy pszenicy), mięsa nafaszerowane antybiotykami lub chemią, a także wszelkie dodatki do żywności, które występują w wielu popularnych karmach: ulepszacze smaku, barwniki, konserwanty.Jak rozpoznać alergię u pupila?

Najważniejsza jest obserwacja zwierzęcia. Zaniepokoić powinna zmiana zachowania, większa nadpobudliwość, nerwowość lub przeciwnie – ospałość. U czworonożnego alergika mogą także pojawić się biegunki, wymioty czy niechęć do jedzenia. Świąd skóry, zaczerwienienia, pęcherze, krosty – to kolejne symptomy alergii bądź nietolerancji pokarmów. Zwierzęta czasem drapią się tak mocno, że powstają rany na skórze. Rozpoznanie alergenów jednak nierzadko dostarcza problemów. Popularne karmy składają się bowiem z wielu produktów, trudno więc wskazać konkretnego winowajcę złego samopoczucia. Można wykonać czworonogowi badania serologiczne, które polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE we krwi w reakcji na kontakt z alergenem. Naraża to jednak zwierzaki na stres. Wydaje się zatem, że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety eliminacyjnej – z jednym rodzajem białka, i obserwowanie reakcji pupili. Niektórzy właściciele decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków. Niesie to jednak ryzyko niedoboru ważnych dla zwierzaków witamin i mikroelementów. Najlepiej więc zaufać pasjonatom oraz ekspertom i sięgnąć po hipoalergiczne karmy 77 Petfood, z jednym rodzajem białka zwierzęcego. Dostarczą one psu czy kotu wszelkich niezbędnych składników odżywczych i ułatwią wyeliminowanie alergenów.39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page