top of page

Alergie pokarmowe u zwierząt

Czym, mówiąc ogólnie, jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa jest nabytą, zwiększoną odczynowością żywych tkanek na substancje zewnątrzpochodne zwane alergenami, wywołaną działaniem mechanizmów immunologicznych.

Przebiega ona z powstawaniem swoistych przeciwciał. Alergenami najczęściej są białka, rzadziej glikoproteiny czy węglowodany.Mówiąc prościej jest to nieprawidłowa odpowiedź ze strony układu odpornościowego na obecność wybranego składnika pokarmowego.


Jakie objawy u zwierząt mogą wskazywać na alergie?

Co powinno zaniepokoić właścicieli pupili?

Symptomy mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występującym objawem alergii pokarmowej jest świąd. Możemy zaobserwować u zwierzęcia intensywne drapanie, wygryzanie lub wylizywanie miejsc, takich, jak okolice oczu, uszu, pyska, pach, pachwin, dolnych części kończyn, przestrzeni międzypalcowych. Często widoczne są również miejscowe wyłysienia i obecność rumienia na skórze.

Kolejną przesłanką, która może wskazywać na występowanie alergii pokarmowej jest nadmierne łzawienie. Objawiać się może ono w formie rdzawych zacieków w okolicy oczu. Jest to szczególnie dobrze widoczne u psów o jasnej sierści. Warto zaznaczyć, że stale wilgotna okolica wokół oczu jest szczególnie narażona na namnażanie się bakterii i grzybów-głównie z rodzaju Malassezia.

W przypadku alergii pokarmowej przyjmuje się, że objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunka, nadmierna produkcja gazów czy nawet utrata masy ciała, występują rzadziej i raczej związane są z nietolerancją pokarmową.


Alergia a nietolerancja pokarmowa -czym się od siebie różnią?

Pojęcia alergii pokarmowej i nietolerancji pokarmowej często są ze sobą mylone.

Pomimo tego, że mogą wywoływać bardzo podobne objawy, różnica między nimi jest zasadnicza. Alergia pokarmowa jest zespołem chorobowym przebiegającym z immunologiczną odpowiedzią organizmu zwierzęcia, na skutek spożycia alergenu. Objawia się najczęściej świądem i problemami skórnymi.

W przypadku nietolerancji pokarmowej nie dochodzi do odpowiedzi ze strony układu immunologicznego, a jej objawy wiążą się głównie z zaburzeniami żołądkowo – jelitowymi, takimi, jak biegunka czy wymioty. Istotne jest również, że po wprowadzeniu diety eliminacyjnej objawy nietolerancji pokarmowej ustępują szybciej, niż w przypadku alergii pokarmowej.


Psy czy koty? U których czworonogów alergia pokarmowa występuje częściej?

Przyjmuje się, że alergie pokarmowe występują częściej u kotów, niż u psów.


Co najczęściej uczula nasze czworonogi?

Do najczęstszych przyczyn występowania alergii pokarmowych u psów należą wołowina, pszenica i nabiał, jak również kurczak, jagnięcina, soja czy ryż. W przypadku kotów najczęstszymi alergenami są wołowina, nabiał i ryby. Nieco rzadziej jagnięcina, pszenica i kurczak.


W jaki sposób rozpoznać alergeny szkodzące naszym zwierzętom?

Oczywiście istnieją sposoby umożliwiające rozpoznanie, który składnik pokarmowy stanowi przyczynę alergii u zwierząt. Najczęściej stosowane jest wprowadzenie diety eliminacyjnej.

Dieta eliminacyjna polega na podawaniu zwierzęciu białka pochodzącego z tylko jednego, nowego źródła. Szacuje się, że pierwsze ustępowanie objawów następuje po 2 - 6, a czasami nawet po 12 tygodniu od rozpoczęcia diety eliminacyjnej.


Po ustąpieniu objawów, często zaleca się przeprowadzenie tak zwanej „próby prowokacyjnej”, polegającej na stopniowym wprowadzaniu poszczególnych składników do diety psa lub kota. Po ponownym pojawieniu się objawów świadczących o nawrocie alergii pokarmowej, możemy określić, który składnik stanowi źródło problemów.


Do innych metod diagnostycznych alergii pokarmowych należą testy laboratoryjne z próbki krwi lub testy skórne. Warto zaznaczyć, że zdania na temat skuteczności powyższych badań są mocno podzielone, ponieważ istnieje wiele opinii o wątpliwej miarodajności ich wyników.


U jakich ras najczęściej występują alergie pokarmowe?

Niestety problem występowania alergii pokarmowej zdarza się coraz częściej wśród naszych czworonogów. Choć alergia pokarmowa może wystąpić u wszystkich zwierząt, pewne rasy są szczególnie predysponowane do tego schorzenia. Należą do nich miedzy innymi: maltańczyki, shih-tzu, buldogi francuskie, mopsy i owczarki niemieckie.


Jak wygląda leczenie alergii pokarmowych u czworonożnych ulubieńców?

Najważniejszą kwestią w przypadku leczenia alergii pokarmowej jest ustalenie odpowiedniej diety. Po wcześniejszym rozpoznaniu, który składnik jest alergenem, należy całkowicie wyeliminować go z jadłospisu naszego czworonoga.


Niejednokrotnie właściciele decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla swojego psa lub kota. Warto jednak zaznaczyć, że jest to proces czasochłonny i wymagający wiedzy na temat prawidłowego skomponowania dawki pokarmowej. Nieprawidłowe zbilansowanie składników odżywczych w diecie psa lub kota może doprowadzić zarówno do ich niedoborów, jak i nadmiaru. Obie sytuacje są niepożądane.


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele karm hipoalergicznych, które mogą ułatwić właścicielowi dobranie odpowiedniej formy żywienia dla swojego pupila. Diety hipoalergiczne charakteryzują się tym, że ich podstawę stanowi jeden rodzaj białka lub białko hydrolizowane. Warto sięgać po karmy monobiałkowe, bo pozwoli to rozpoznać białko, na które zwierzę jest uczulone i ułatwi jego wyeliminowanie z diety. Zwracajmy też uwagę na jakość produktów, czytajmy etykiety – najlepiej, żeby karmy zawierały ponad 50% mięsa w składzie i żeby nie było w nich zbóż lub konserwantów, które często mogą stanowić przyczynę występowania alergii pokarmowych. Podsumowując: jeśli nasz pupil jest alergikiem – wybierajmy karmy wysokiej jakości, hipoalergiczne, monobiałkowe, bezglutenowe, bez szkodliwych dodatków typu: barwniki, aromaty czy wypełniacze.

205 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page